TRÓJCA - TRUDNE PYTANIA...

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 01 lip 2009, 14:37

rafalJG pisze:
Rembov pisze:Rafał, rozmawiasz z trynitarianami a nie trynitarzami.


A jaka to różnica? To archaiczna forma trynitarianina, podobnie jak "trójczak" - w pismach Budnego np...

Nie napisałem "tryteiści" - bo w przeciwieństwie, do niektórych na tym forum, nie chcę nikogo obrazić... Wyjaśniamy trudne kwestie.


tryteista to jeszcze inna bajka... ale:

Powstało spore zamieszanie w związku z nazwą zwolennika doktryny o Trójcy Świętej. Spotkałam w Internecie aż trzy różne nazwy: trynitarz, trynitarysta i trynitarianin. Nic w tym dziwnego, bowiem język jest tworem żywym i w ten sposób reaguje na próby przyswojenia obcego terminu.
Tym słowem jest angielskie Trinitarian pochodzące od Trinity.
Przez analogię do angielskiego Unitarian, które w języku polskim funkcjonuje jako unitarianin, sądzę, że poprawną formą angielskiego Trinitarian będzie trynitarianin.
Jednocześnie wyjaśniam, że trynitarz, to "członek zakonu kanoników regularnych, łac. Ordo Sanctissime Trinitatis de redemptione captivorum 'Zakon św. Trójcy dla wykupywania jeńców (chrześcijańskich z niewoli muzułmańskiej)', założony w 1198 we Francji (w Polsce 1685), później misjonarskiego" (Słownik wyrazów obcych i obcojęzycznych W. Kopalińskiego).
Dlatego proszę szanownych Kolegów Apologetów, aby nie nazywali się trynitarzami.
Słowo "trynitarysta", z punktu widzenia gramatyki prawidłowo skonstruowane, jednak nie pozostaje w zgodzie z tradycją tworzenia odangielskich terminów.
Zwolennik doktryny o Trójcy to trynitarianin!
Warto wiedzieć, kim się jest

trynitarianin: trynitarianina, trynitarianinie, trynitarianinowi, trynitarianinem, trynitarian, trynitarianach, trynitarianami, trynitarianom, trynitarianie, trynitariany,

trynitarianizm: trynitarianizmie, trynitarianizmowi, trynitarianizmem, trynitarianizmu, trynitarianizmach, trynitarianizmami, trynitarianizmom, trynitarianizmy, trynitarianizmów,

trynitariański: nietrynitariańsku, nietrynitariańskich, nietrynitariańskimi, nietrynitariańskim, nietrynitariańskiego, nietrynitariańskiemu, trynitariańskich, trynitariańskimi, trynitariańskim, trynitariańskiego, trynitariańskiemu, nietrynitariańska, nietrynitariańskie, nietrynitariańskiej, nietrynitariańską, trynitariańska, trynitariańskie, trynitariańskiej, trynitariańską, nietrynitariańscy, trynitariańscy,

trynitarny: nienietrynitarnych, nietrynitarnymi, nietrynitarnym, nietrynitarnego, nietrynitarnemu, trynitarnych, trynitarnymi, trynitarnym, trynitarnego, trynitarnemu, nietrynitarna, nietrynitarne, nietrynitarnej, nietrynitarną, trynitarna, trynitarne, trynitarnej, trynitarną, nietrynitarni, trynitarni,

trynitarski: nietrynitarsku, nietrynitarskich, nietrynitarskimi, nietrynitarskim, nietrynitarskiego, nietrynitarskiemu, trynitarskich, trynitarskimi, trynitarskim, trynitarskiego, trynitarskiemu, nietrynitarska, nietrynitarskie, nietrynitarskiej, nietrynitarską, trynitarska, trynitarskie, trynitarskiej, trynitarską, nietrynitarscy, trynitarscy,

trynitaryzm: trynitaryzmie, trynitaryzmowi, trynitaryzmem, trynitaryzmu, trynitaryzmach, trynitaryzmami, trynitaryzmom, trynitaryzmy, trynitaryzmów,

trynitarz: trynitarzy, trynitarza, trynitarzowi, trynitarzem, trynitarzu, trynitarze, trynitarzach, trynitarzami, trynitarzom, trynitarzów,


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 01 lip 2009, 14:38

Lash pisze:
rafalJG pisze: Dwie różne osoby tworzą jedną osobę. Czyli jeżeli jedna mówi do drugiej, to sama mówi do siebie, nieprawdaż? Jeżeli część Boga modli się do drugiej część to Bóg modli się do siebie. Wybacz, może jest w tym objawienie, ale logiki nie ma.

JHWH dziedzicem Izraela? Nie słyszałem. Możesz podać cytacik?

Bład niewiedzy.
Dwie rózne osoby tworzą jedną istotę.

Nie wiesz i stad ci wychodzi bełkot. :-/


Jezeli trzy części jednej istoty rozmawiaja ze sobą, wznoszą modły do siebie - to nie mogą być jedną istotą.

Jan. 17:21
21. Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś.
(BW)


Będziemy jedną istotą?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 lip 2009, 14:39

rafalJG pisze:
Lash pisze:
rafalJG pisze: Dwie różne osoby tworzą jedną osobę. Czyli jeżeli jedna mówi do drugiej, to sama mówi do siebie, nieprawdaż? Jeżeli część Boga modli się do drugiej część to Bóg modli się do siebie. Wybacz, może jest w tym objawienie, ale logiki nie ma.

JHWH dziedzicem Izraela? Nie słyszałem. Możesz podać cytacik?

Bład niewiedzy.
Dwie rózne osoby tworzą jedną istotę.

Nie wiesz i stad ci wychodzi bełkot. :-/


Jezeli trzy części jednej istoty rozmawiaja ze sobą, wznoszą modły do siebie - to nie mogą być jedną istotą.

Jan. 17:21
21. Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś.
(BW)


Będziemy jedną istotą?
Dlaczego nie? Podaj definicjé istoty/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 01 lip 2009, 14:56

rafalJG pisze:Dwie różne osoby tworzą jedną osobę. Czyli jeżeli jedna mówi do drugiej, to sama mówi do siebie, nieprawdaż? Jeżeli część Boga modli się do drugiej części to Bóg modli się do siebie. Wybacz, może jest w tym objawienie, ale logiki nie ma.

no w tym nie ma logiki, bo ja nigdzie nie twierdze ze dwie osoby tworza jedną osobe :lol:

jak już pisał ktos tutaj > Dwie rózne osoby tworzą jedną istotę.

rafalJG pisze:Anioł Pański, który był samym JHWH NIGDY NIE MODLIŁ SIE DO BOGA!
a co ma to do rzeczy ? nawet jeśli tak jest ?

rafalJG pisze:Bóg nie modli sie do siebie bo można modlić sie jedynie do czegoś co stoi wyżej, a nie na tym samym poziomie.
wniosek oparty na błędnym założeniu nie jest argumentem.

modlił się człowiek Jezus Chrystus do Boga Ojca

rafalJG pisze:JHWH dziedzicem Izraela? Nie słyszałem. Możesz podać cytacik?

:lol: a samem pobadac to nie łaska ? :lol: ale ok ....

Izaj. 19:25
Którą pobłogosławi Pan Zastępów, mówiąc: Niech będzie błogosławiony mój lud Egipt i dzieło moich rąk Asyria, i moje dziedzictwo Izrael!


Jer. 10:16
Nie takim jak oni jest dział Jakuba, gdyż On jest stwórcą wszechrzeczy, a Izrael jego dziedzicznym plemieniem. Pan Zastępów jest imię jego.


w Psalmach jest kilka wersetów... Dziedzic Izraela, po kim dziedziczy ? :?:


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 01 lip 2009, 14:58

rafalJG pisze:Jezeli trzy części jednej istoty rozmawiaja ze sobą, wznoszą modły do siebie - to nie mogą być jedną istotą.

modły to tylko w sytuacji gdy Jezus był na ziemi, był cżłowiekiem

a reszta piszesz nie moga ? a skad wiesz że nie moga ?


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 01 lip 2009, 16:09

Rdz 1:26-27
26. A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!
27. Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
(BT)

Hbr 1:3
3. Ten /Syn/, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach.
(BT)

2 Kor 4:4
4. dla niewiernych, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie olśnił ich blask Ewnagelii chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga.
(BT)


Wyobraźmy sobie Boga jako Obraz w którym znajdujemy miłość, sprawiedliwość, wieczność itd, nauka o Trójcy mówi że ten Obraz odnajdujemy u trzech osób (prosopon) czyli Ojca, Syna i Świętego Ducha, w nich ten boski Obraz jest pełny i niezmienny.
U ludzi boski obraz jest jedynie częściowy, wszelkie boskie przymioty u człowieka są jedynie odblaskiem ideału.

Jest jeden Bóg gdyż jest jeden Obraz, monoteizm nie ma nic do rzeczy w liczbą osób dzielących ten obraz.


天主是爱
rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 02 lip 2009, 08:45

quster pisze:
Izaj. 19:25
Którą pobłogosławi Pan Zastępów, mówiąc: Niech będzie błogosławiony mój lud Egipt i dzieło moich rąk Asyria, i moje dziedzictwo Izrael!


Jer. 10:16
Nie takim jak oni jest dział Jakuba, gdyż On jest stwórcą wszechrzeczy, a Izrael jego dziedzicznym plemieniem. Pan Zastępów jest imię jego.


w Psalmach jest kilka wersetów... Dziedzic Izraela, po kim dziedziczy ? :?:


Dziedzicem nie jest JHWH, ale IZRAEL. JHWH to Bóg On nie dziedziczy od nikogo. Izrael jest własnością JHWH - jego dziedzictwem. Nie zrozumiałeś.


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 02 lip 2009, 08:46

quster pisze:
rafalJG pisze:Jezeli trzy części jednej istoty rozmawiaja ze sobą, wznoszą modły do siebie - to nie mogą być jedną istotą.

modły to tylko w sytuacji gdy Jezus był na ziemi, był cżłowiekiem

a reszta piszesz nie moga ? a skad wiesz że nie moga ?


Napisałeś, że Bóg nie może przestać być Bogiem. A teraz piszesz, że był człowiekiem. To kim był?


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 02 lip 2009, 08:47

marcin pisze:Rdz 1:26-27
26. A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!
27. Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
(BT)

Hbr 1:3
3. Ten /Syn/, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach.
(BT)

2 Kor 4:4
4. dla niewiernych, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie olśnił ich blask Ewnagelii chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga.
(BT)


Wyobraźmy sobie Boga jako Obraz w którym znajdujemy miłość, sprawiedliwość, wieczność itd, nauka o Trójcy mówi że ten Obraz odnajdujemy u trzech osób (prosopon) czyli Ojca, Syna i Świętego Ducha, w nich ten boski Obraz jest pełny i niezmienny.
U ludzi boski obraz jest jedynie częściowy, wszelkie boskie przymioty u człowieka są jedynie odblaskiem ideału.

Jest jeden Bóg gdyż jest jeden Obraz, monoteizm nie ma nic do rzeczy w liczbą osób dzielących ten obraz.


Lustro nie jest światłem. Trynitarianie modlą sie do lustra. Żydzi i unitaraianie - do światła.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 02 lip 2009, 10:20

rafalJG pisze:Napisałeś, że Bóg nie może przestać być Bogiem. A teraz piszesz, że był człowiekiem. To kim był?

Bogiem-człowiekiem.
Chrystus, od momentu Wcielenia, ma dwie natury zespolone razem: Boską i ludzką.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 02 lip 2009, 10:24

Rembov pisze:
rafalJG pisze:Napisałeś, że Bóg nie może przestać być Bogiem. A teraz piszesz, że był człowiekiem. To kim był?

Bogiem-człowiekiem.
Chrystus, od momentu Wcielenia, ma dwie natury zespolone razem: Boską i ludzką.


Kot udający psa to już pies, czy jeszcze kot?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 02 lip 2009, 10:27

Chrystus nie udawał ani nie udaje człowieka.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 02 lip 2009, 10:39

Rembov pisze:Chrystus nie udawał ani nie udaje człowieka.


Można być albo człowiekiem albo Bogiem.

Bóg może zamieszkać w człowieku - i tak zamieszkał w Jezusie. Bóg w Świątyni ciała. Ale ciało to nie Bóg - ten jest Duchem i nie ma ciała.


Łuk. 24:39
39. Spójrzcie na ręce moje i nogi moje, że to Ja jestem. Dotknijcie mnie i patrzcie: Wszak duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam.
(BW)


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 02 lip 2009, 10:58

Można być albo człowiekiem albo Bogiem.

To ty tak uważasz. Ja mam inne przekonania na temat tego, co może, a czego nie może zrobić Bóg. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 02 lip 2009, 11:07

Rembov pisze:
Można być albo człowiekiem albo Bogiem.

To ty tak uważasz. Ja mam inne przekonania na temat tego, co może, a czego nie może zrobić Bóg. :)


Problem jest taki, że trójca przeczy jedności Boga. Jeżeli znasz dobrze ST to wiesz, że tam objawia się JHWH - Bóg zazdrosny. A o co jest zazdrosny - o swą chwałę, której nie chce oddać nikomu.

Poczytaj proszę Iz. od rozdz. 40 do 48. Jeżeli Twoje rozumienie trójcy będzie zgodne z tym, co tam Bóg mówi o sobie, o stworzeniu świata o innych bogach, to nie będę Cię więcej naciskał.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości