TRÓJCA - TRUDNE PYTANIA...

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 lip 2009, 14:16

rafalJG pisze: Kpię z ludzkiej nauki, próbującej Nieogarnionego, Niepoliczalnego Boga wepchnąć do ciasnego worka.
To go tam nie wpychaj.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 09 lip 2009, 14:22

Lash pisze:
rafalJG pisze:
jj pisze:A z tronu wychodziły błyskawice i głosy, i grzmoty; przed tronem zaś płonęło siedem ognistych pochodni; jest to siedem duchów Bożych.
Objawienie 4:5


Wow! Duchów jest więc siedem! A Duch Boży jest osobą... Policzmy więc osoby Boże: Ojciec, Syn , Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży= 9!

Dziewięcio osobowy Bóg (bo nie wiem jak to nazwać - potrójna Trójca?)!
Tia a Jezus ma siedem Oczu ... ;)
Ciekawie odczytujecie wizje ....


To jest wizja Ducha Bozega... jakbys nie obracal. Liczba siedem jest symboliczna, znaczy Boza doskonalosc.


marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 09 lip 2009, 18:59

Wow! Duchów jest więc siedem! A Duch Boży jest osobą... Policzmy więc osoby Boże: Ojciec, Syn , Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży, Duch Boży= 9!

Dziewięcio osobowy Bóg (bo nie wiem jak to nazwać - potrójna Trójca?)!


kloaka a nie dyskusja! Równie dobrze można analfabecie udawadniać czemu piszemy bohater a nie boCHater albo czemu jest rzeka a nie żeka.


天主是爱
izraelita
Posty: 153
Rejestracja: 02 lip 2009, 12:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: izraelita » 10 lip 2009, 09:30

Zbiór trynitarnych odpowiedzi (z tego wątku), na pytanie co się stało z Duchem Sw. w janowej wizji Nieba:

„Achas! i przestancie drwic z Ducha Swietego, bo nikt nie bedzie przebywal w gronie szydercow.” - jestem szydercą - huraaa!!
„To jest mało istotne. Wizje nie musza obejmowac wszystkiego.” - jak nie pasuje do doktryny to mało istotne

„Ma, tylko ty nie widzisz. Czytasz i nie widzisz.” - trzeba mieć specjalny kurs widzenia?

„Tia a Jezus ma siedem Oczu ... Ciekawie odczytujecie wizje ....” - siedem oczu - no nieźle!

„kloaka a nie dyskusja! Równie dobrze można analfabecie udawadniać czemu piszemy bohater a nie boCHater albo czemu jest rzeka a nie żeka.” - jak się nie ma nic do napisania, to chociaż inwektyw można rzucić - marcinie "chrześcijaninie"

Ciekawe, bardzo ciekawe :eek:

No i jeszcze najlepsze, że Duch Św. to 7 duchów. - no cóż ale chociaż jedna osoba próbuje!!
Coraz lepiej.

Do tego prowadzą ludzkie nauki.

Jestem rozczarowany.


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 10 lip 2009, 09:46

Jeżeli potrafi się zrozumieć, jak trzy różne osoby moga być jednocześnie jedną osobą, można zrozumieć jak siedem Duchów, jest Jednym Duchem. Arytmetyka niedostępna ciasnym, unitariańskim umysłom. My niestety potrafimy rachować tylko do JEDNEGO...


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 lip 2009, 10:16

izraelita pisze:Zbiór trynitarnych odpowiedzi (z tego wątku), na pytanie co się stało z Duchem Sw. w janowej wizji Nieba:

„Achas! i przestancie drwic z Ducha Swietego, bo nikt nie bedzie przebywal w gronie szydercow.” - jestem szydercą - huraaa!!
„To jest mało istotne. Wizje nie musza obejmowac wszystkiego.” - jak nie pasuje do doktryny to mało istotne

„Ma, tylko ty nie widzisz. Czytasz i nie widzisz.” - trzeba mieć specjalny kurs widzenia?

„Tia a Jezus ma siedem Oczu ... Ciekawie odczytujecie wizje ....” - siedem oczu - no nieźle!

„kloaka a nie dyskusja! Równie dobrze można analfabecie udawadniać czemu piszemy bohater a nie boCHater albo czemu jest rzeka a nie żeka.” - jak się nie ma nic do napisania, to chociaż inwektyw można rzucić - marcinie "chrześcijaninie"

Ciekawe, bardzo ciekawe :eek:

No i jeszcze najlepsze, że Duch Św. to 7 duchów. - no cóż ale chociaż jedna osoba próbuje!!
Coraz lepiej.

Do tego prowadzą ludzkie nauki.

Jestem rozczarowany.
Czym?
Tym że zadajác pytanie kpiarskie na poziomie uczniaka szkoły podstawowej otrzsymujesz odpowiedzi na tym poziomie?
Jasnym jest że Apokalipsa to księga pełna symboli a siedem jest symbolem pełni doskonałości etc.
Jezus / Baranek mający siedmioro oczu to nie jakiś stwór hybryda biologiczna ale obraz wszechwidzącego ... Podobnie siedem Duchów to nie liczba i ilośc Duchów ale symbol pełni Ducha.
Stąd reakce ludzi na towją zagrywkę liczby 9.
Naprawdę trzeba nie miec odrobiny Ducha Św. albo nawet odrobiny woli aby poczytac ze zrozumieniem Apokaliptyczny tekst! stąd moja uwaga o siedmioro oczach ... jako wskazówce - myslałem że załpiesz - że liczba 7 to nie dosłowność ale przenośnia.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 lip 2009, 10:22

rafalJG pisze:Jeżeli potrafi się zrozumieć, jak trzy różne osoby moga być jednocześnie jedną osobą, można zrozumieć jak siedem Duchów, jest Jednym Duchem. Arytmetyka niedostępna ciasnym, unitariańskim umysłom. My niestety potrafimy rachować tylko do JEDNEGO...
Bo stale ppopeniasz bład.
Nikt z Trynitarian nie twierdzi że Jedna osoba jest trzema osobami.

Jest Jedna ISTOTA
Trzy OSOBY.
Przy czym istota i osoba mają całkiem inne znacznie.

Obraz wody jasno pokazuje że majac jeden związek - H2O - możemy mieć trzy stany skupienia ba nawet istnieje punkt w którym trzy stany sa na raz ale stale to jedna H2O.

Róznica miedzy Istotą a osoba jest mniej więcej taka jak miedzy woda chemicznie a stanami skupienia wody.

Naprawdę gdy poraz kolejny dyskutuje z Unitarianinem który stale myli osobe i istotę twierdząc że to to samo to "rynce opadują"


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
izraelita
Posty: 153
Rejestracja: 02 lip 2009, 12:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: izraelita » 10 lip 2009, 10:24

Lash pisze:
izraelita pisze:Zbiór trynitarnych odpowiedzi (z tego wątku), na pytanie co się stało z Duchem Sw. w janowej wizji Nieba:

„Achas! i przestancie drwic z Ducha Swietego, bo nikt nie bedzie przebywal w gronie szydercow.” - jestem szydercą - huraaa!!
„To jest mało istotne. Wizje nie musza obejmowac wszystkiego.” - jak nie pasuje do doktryny to mało istotne

„Ma, tylko ty nie widzisz. Czytasz i nie widzisz.” - trzeba mieć specjalny kurs widzenia?

„Tia a Jezus ma siedem Oczu ... Ciekawie odczytujecie wizje ....” - siedem oczu - no nieźle!

„kloaka a nie dyskusja! Równie dobrze można analfabecie udawadniać czemu piszemy bohater a nie boCHater albo czemu jest rzeka a nie żeka.” - jak się nie ma nic do napisania, to chociaż inwektyw można rzucić - marcinie "chrześcijaninie"

Ciekawe, bardzo ciekawe :eek:

No i jeszcze najlepsze, że Duch Św. to 7 duchów. - no cóż ale chociaż jedna osoba próbuje!!
Coraz lepiej.

Do tego prowadzą ludzkie nauki.

Jestem rozczarowany.
Czym?
Tym że zadajác pytanie kpiarskie na poziomie uczniaka szkoły podstawowej otrzsymujesz odpowiedzi na tym poziomie?
Jasnym jest że Apokalipsa to księga pełna symboli a siedem jest symbolem pełni doskonałości etc.
Jezus / Baranek mający siedmioro oczu to nie jakiś stwór hybryda biologiczna ale obraz wszechwidzącego ... Podobnie siedem Duchów to nie liczba i ilośc Duchów ale symbol pełni Ducha.
Stąd reakce ludzi na towją zagrywkę liczby 9.
Naprawdę trzeba nie miec odrobiny Ducha Św. albo nawet odrobiny woli aby poczytac ze zrozumieniem Apokaliptyczny tekst! stąd moja uwaga o siedmioro oczach ... jako wskazówce - myslałem że załpiesz - że liczba 7 to nie dosłowność ale przenośnia.


Po pierwsze to ja o 7 duchach i liczbie 9 nie pisałem - więc wypraszam sobie.

Po drugie to ja próbuję zadawać konkretne pytania.

Po trzecie to jakoś dziwnie nie reagujesz na "kloaki" w dyskusji.

Ktoś określił prowadzoną przeze mnei dyskusję jako kloakę, czyli że moje pytania i słowa są tym w dyskusji czym gó..o w kloace. Więc ja się pytam jak człowiek, dlaczego ktoś ma prawo w cywilizowanym forum nazywać moje słowa gó...em? Dlaczego to zostaje bez odzewu ze strony moderacji?


izraelita
Posty: 153
Rejestracja: 02 lip 2009, 12:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: izraelita » 10 lip 2009, 10:26

Lash pisze:
rafalJG pisze:Jeżeli potrafi się zrozumieć, jak trzy różne osoby moga być jednocześnie jedną osobą, można zrozumieć jak siedem Duchów, jest Jednym Duchem. Arytmetyka niedostępna ciasnym, unitariańskim umysłom. My niestety potrafimy rachować tylko do JEDNEGO...
Bo stale ppopeniasz bład.
Nikt z Trynitarian nie twierdzi że Jedna osoba jest trzema osobami.

Jest Jedna ISTOTA
Trzy OSOBY.
Przy czym istota i osoba mają całkiem inne znacznie.

Obraz wody jasno pokazuje że majac jeden związek - H2O - możemy mieć trzy stany skupienia ba nawet istnieje punkt w którym trzy stany sa na raz ale stale to jedna H2O.

Róznica miedzy Istotą a osoba jest mniej więcej taka jak miedzy woda chemicznie a stanami skupienia wody.

Naprawdę gdy poraz kolejny dyskutuje z Unitarianinem który stale myli osobe i istotę twierdząc że to to samo to "rynce opadują"


1. osoba
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osoba
http://pl.wiktionary.org/wiki/osoba
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3952289
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2496525

2. istota
http://pl.wikipedia.org/wiki/Istota
http://pl.wiktionary.org/wiki/istota
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4008575
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2466981

Jakoś z tych definicji nie układa mi się możliwość trzech osób w jednej istocie.


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 10 lip 2009, 10:36

Lash pisze:
Obraz wody jasno pokazuje że majac jeden związek - H2O - możemy mieć trzy stany skupienia ba nawet istnieje punkt w którym trzy stany sa na raz ale stale to jedna H2O.

Róznica miedzy Istotą a osoba jest mniej więcej taka jak miedzy woda chemicznie a stanami skupienia wody.


To jednak nie jesteś trynitarianinem, ale modalistą. Przykład z wodą jest od nich:

Sabelianizm (także "modalizm", z łac. modus – "sposób, kształt") – herezja szerząca się od II do IV wieku w Cyrenajce, w Azji Mniejszej i w Mezopotamii. Jej założyciel Sabeliusz głosił, że Bóg istnieje tylko w jednej osobie – Boga Ojca, zaś pozostałe osoby Trójcy Świętej – Syn Boży i Duch Święty – nie są oddzielnymi podmiotami, a jedynie odmiennymi przejawami jednego Boga, ujawniającymi się w konkretnych sytuacjach: Bóg wcielający się w człowieka był Synem Bożym, Bóg udzielający natchnienia apostołom był Duchem Świętym. Osobę Boga Ojca przyrównywał do ciała człowieka, Syna Bożego – do duszy, a Ducha Świętego – do rozumu. Pogląd ten został potępiony przez Ojców Kościoła, szczególnie przez świętego Dionizego.

Doktrynę tę głosili m.in.: Noetos (ok. 200), Prakseasz (ok. 200), Fotyn (IV w.) oraz w pewnym stopniu Marceli z Ancyry (zm. ok. 374).


Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 10 lip 2009, 10:50

rafalJG pisze:My niestety potrafimy rachować tylko do JEDNEGO...


Dodaj, że wyłącznie w przestrzeni matematyki euklidesowskiej i przeprowadź dowód na to, że to jest jedyna akceptowalna przez Wszechmocnego wykładnia ;)


Pozdrowienia - Joanna
(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 lip 2009, 10:56

izraelita pisze: Po pierwsze to ja o 7 duchach i liczbie 9 nie pisałem - więc wypraszam sobie.
Przepraszam pomyliem cie z Rafalem
izraelita pisze: Po drugie to ja próbuję zadawać konkretne pytania.
OK
izraelita pisze:
Po trzecie to jakoś dziwnie nie reagujesz na "kloaki" w dyskusji.
Dlaczego dziwnie?
izraelita pisze: Ktoś określił prowadzoną przeze mnei dyskusję jako kloakę, czyli że moje pytania i słowa są tym w dyskusji czym gó..o w kloace.
Rozumie ze caa dyskusje tak okrelsil
izraelita pisze: Więc ja się pytam jak człowiek, dlaczego ktoś ma prawo w cywilizowanym forum nazywać moje słowa gó...em? Dlaczego to zostaje bez odzewu ze strony moderacji?
inaczej rozumiemy te wypowiedzi.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 10 lip 2009, 11:00

Machu Picchu pisze:
rafalJG pisze:My niestety potrafimy rachować tylko do JEDNEGO...


Dodaj, że wyłącznie w przestrzeni matematyki euklidesowskiej i przeprowadź dowód na to, że to jest jedyna akceptowalna przez Wszechmocnego wykładnia ;)


ECHAD - tak też to rozumiem.


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 10 lip 2009, 11:02

Maczupikczu - plis gadaj po ludzku : )


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 lip 2009, 11:05

izraelita pisze:
Lash pisze: Bo stale ppopeniasz bład.
Nikt z Trynitarian nie twierdzi że Jedna osoba jest trzema osobami.

Jest Jedna ISTOTA
Trzy OSOBY.
Przy czym istota i osoba mają całkiem inne znacznie.

Obraz wody jasno pokazuje że majac jeden związek - H2O - możemy mieć trzy stany skupienia ba nawet istnieje punkt w którym trzy stany sa na raz ale stale to jedna H2O.

Róznica miedzy Istotą a osoba jest mniej więcej taka jak miedzy woda chemicznie a stanami skupienia wody.

Naprawdę gdy poraz kolejny dyskutuje z Unitarianinem który stale myli osobe i istotę twierdząc że to to samo to "rynce opadują"


1. osoba
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osoba
http://pl.wiktionary.org/wiki/osoba
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3952289
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2496525

2. istota
http://pl.wikipedia.org/wiki/Istota
http://pl.wiktionary.org/wiki/istota
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4008575
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2466981

Jakoś z tych definicji nie układa mi się możliwość trzech osób w jednej istocie.


O tak bowiem obecnie w naszym jezyku istota to nwet synonim osoby.
W jezyku teologicznym jest to troché inaczej.

Osoba to byt który mysli / i jest odrębny / jednostka - hupostsais
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hipostaza
Istota to bardziej natura / fundament - ousia
http://en.wikipedia.org/wiki/Ousia
Ostatnio zmieniony 10 lip 2009, 11:08 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości