PROTESTANCI Strona Główna PROTESTANCI
Miejsce spotkań chrześcijan z kościołów ewangelickich i ewangelicznych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Spowiedź uszna
Autor Wiadomość
mateyko 

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 01:31   Spowiedź uszna

Witam,
jestem jak dotąd katolikiem jednak chcę przejść na protestantyzm, po prostu po przeczytaniu Pisma Świętego w moim odczuciu nie znalazłem uzasadnienia niektórych praktyk. Mam tylko jeden problem. W Ewangelii Jana 20,23 sprawa dotycząca grzechów i ich odpuszczania lub zatrzymywania.
Cytat:
(21) I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (22) A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego. (23) Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane

Mam w związku z tym pytanie. Czy jest Kościół protestancki który uznaje spowiedź uszną?

I drugie pytanie raczej poboczne bo raczej może tu byc duża polemika, dlaczego protestanci nawet Ci dla których priorytetem jest Pismo Święte nie uznają takiej formy spowiedzi?

Ciekawostka:
Marcin Luter napisał/a:
"Nie chcę, aby ktokolwiek odrzucał spowiedź uszną i nie zamieniłbym jej na żadne skarby świata. Dawno zostałbym pokonany i pożarty przez szatana, gdybym nie korzystał ze spowiedzi" (Wittenberga, marzec 1522 roku).

Osobiście bardzo korzystam na spowiedzi dlatego nie chcę porzucać tej praktyki po przejściu na protestantyzm.
  Wyznanie: Kościół Rzymskokatolicki

Rembov 

Ostrzeżeń:
 5/5/9
Wysłany: Sob Sie 22, 2009 08:46   

Cytat:
Osobiście bardzo korzystam na spowiedzi dlatego nie chcę porzucać tej praktyki po przejściu na protestantyzm.

Złe wieści:
Protestanci odrzucili ten sakrament, więc nie będziesz mógł z niego korzystać.
  Wyznanie: Kościół Katolicki

marcin 
poza forum

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 09:49   

mateyko napisał/a:
jestem jak dotąd katolikiem jednak chcę przejść na protestantyzm

to czemu mam polskokatolicki w opisie wyznania? aby na pewno jesteś katolikiem albo czy na pewno wiesz co znaczy nim być?

Robertamigo 

Ostrzeżeń:
 1/5/9
Wysłany: Sob Sie 22, 2009 09:52   

Rembov napisał/a:
Cytat:

Złe wieści:
Protestanci odrzucili ten sakrament, więc nie będziesz mógł z niego korzystać.

Praktyki te powstaly w sredniowieczu,wiec ciezko uwierzyc w tak puzne objawienie "prawdy" wierzacym przez Ducha Swietego.

Ap.Pawel piszac o wyznawaniu sobie wzajemnie grzechow nie mial wcale na mysli spowiedzi usznej, tylko napominal wiernych ,jesli by zgrzeszyli w stosunku do brata ,mamy obowiazek mu to wyznac ( no i oczywiscie naprawic szkode).
  Wyznanie: Inne ewangeliczne

KAAN 
fundamentalista

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 10:11   Re: Spowiedź uszna

mateyko napisał/a:
Witam,
jestem jak dotąd katolikiem jednak chcę przejść na protestantyzm, po prostu po przeczytaniu Pisma Świętego w moim odczuciu nie znalazłem uzasadnienia niektórych praktyk. Mam tylko jeden problem. W Ewangelii Jana 20,23 sprawa dotycząca grzechów i ich odpuszczania lub zatrzymywania.
Cytat:
(21) I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (22) A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego. (23) Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane

Mam w związku z tym pytanie. Czy jest Kościół protestancki który uznaje spowiedź uszną?

I drugie pytanie raczej poboczne bo raczej może tu byc duża polemika, dlaczego protestanci nawet Ci dla których priorytetem jest Pismo Święte nie uznają takiej formy spowiedzi?

Ciekawostka:
Marcin Luter napisał/a:
"Nie chcę, aby ktokolwiek odrzucał spowiedź uszną i nie zamieniłbym jej na żadne skarby świata. Dawno zostałbym pokonany i pożarty przez szatana, gdybym nie korzystał ze spowiedzi" (Wittenberga, marzec 1522 roku).

Może parę wyjaśnień na początek;

1. Nie ma czegoś takiego jak Kościół Protestancki. Istnieje po prostu Kościół, którego częściami są społeczności ludzi wierzacych, zbawionych zgromadzonych w denominacjach, ruchach, zborach wolnych. Protestantyzm jest jednym z ruchów - kierunków w Kościele, nie samym Kościołem.

2. Spowiedź uszna została wprowadzona 1000 lat po powstaniu Kościoła, nie ma uzasadnienia w Biblii. Werset który cytowałeś musi być konfrontowany z całym nauczaniem Słowa, a to prowadzi do wniosku że słowa te mówią o dwóch aspektach odpuszczania. Pierwszy to odpuszczanie związane z dyscypliną w społeczności (np. Ananiasz i Safira), drugi to Głoszenie Ewangelii i ogłaszanie dla jednych odpuszczenie grzechów, jeśli tą Ewangelię przyjęli lub zatrzymanie grzechów jeśłi ją odrzucili.

3. Jeśli koniecznie musisz pielęgnować spowiedź to Luteranie, o ile mi wiadomo, praktykują takie coś, u nich praktykuje się też chrzest dzieci.

KAAN 
fundamentalista

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 10:12   

Rembov i Marcin, nie powinniście wypowiadać się w tym dziale, to dział dla protestantów.

Rembov 

Ostrzeżeń:
 5/5/9
Wysłany: Sob Sie 22, 2009 15:00   

Nawet wtedy, jak protestanci piszą największe możliwe bzdury i kłamstwa na temat nauczania katolickiego, a poszukujący w nie uwierzy weźmie je za prawdę?

Adalbertus 

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 16:39   

Rembov napisał/a:
Nawet wtedy, jak protestanci piszą największe możliwe bzdury i kłamstwa na temat nauczania katolickiego, a poszukujący w nie uwierzy weźmie je za prawdę?

Czy w tym temacie ktoś napisał jakieś bzdury na temat Kościoła Rzymsko-Katolickiego? Jeżeli tak to proszę, wskaż gdzie.

Nie jest prawdą, że wszyscy protestanci nie praktykują spowiedzi. Na pewno spowiedź praktykują luteranie o czym można przeczytać w artykule znajdującym się: http://www.zwiastun.pl/nu...nabozenstwo.pdf
  Wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan

KAAN 
fundamentalista

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 16:51   

Rembov napisał/a:
Nawet wtedy nie wolno się tu wypowiadać katolikom. Jeśli będziesz uporczywie pisał w tym dziale będziesz miał punk karny.

Riddick 
Nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 16:53   

mateyko napisał/a:
Czy jest Kościół protestancki który uznaje spowiedź uszną?

Oczywiście, kościół ewangelicko-augsburski uznaje spowiedź uszna, wiec nie słuchaj rzymskokatolików, którzy twierdzą inaczej
Ja przyszedłem na świat jako światłość, aby każdy, kto we Mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
  Wyznanie: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

mateyko 

Wysłany: Nie Sie 23, 2009 01:11   

Juz wszystko wyjasnione, rozmawiałem z przyjacielem starszym :) Rzeczywiscie te slowa maja inne znaczenie, wczesniej po prostu mialem watpliwosci gdyz zazwyczaj jak Jezus cos mowi to się tego nie ignoruje
  Wyznanie: Kościół Rzymskokatolicki

Riddick 

Wysłany: Nie Sie 23, 2009 18:47   

Jeszcze jedno, na serio jesteś polskokatolikiem?
Ja przyszedłem na świat jako światłość, aby każdy, kto we Mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności. Ew. Jana 12:46

marcin 
poza forum

Wysłany: Nie Sie 23, 2009 19:19   

spowiedz uszna pojawiła się bardzo wcześnie, jako zastapienie spowiedzi publicznej - nie publicznego odpuszczenia grzechów ale publicznego ich wyznania. Piszę tu bo mam w nosie ostrzeżenia i ważne dla mnie aby osoba pytająca mogła poznać prawdę. Na zachodzie spowiedź uszna to około VIII wiek, na wschodzie było to dużo wcześniej ale to wynika z tego że na wschodzie praktykowano w wiekszy sposób osobiste doradztwo duchowe.
W luteranizmie jest w opcji spowiedz uszna ale praktykowana jest publiczna, w luteranizmie jak i katolicyzmie jest podobne rozumienie spowiedzi mimo że w luteranizmie nie jest sakramentem. Chodzi o uznanie władzy kluczy - to pastor odpuszcza grzechy mocą nadaną mu przez kościół itd... jeśli chcesz o tym porozmawiać jest do mnie gg wiec pisz.

Skoro masz w nosie ostrzeżenia to dostaniesz punkt karny.
Ostatnio zmieniony przez KAAN Pon Sie 24, 2009 09:12, w całości zmieniany 1 raz  

Riddick 

Wysłany: Nie Sie 23, 2009 21:47   

marcin napisał/a:
jeśli chcesz o tym porozmawiać jest do mnie gg wiec pisz.

Przecież nie jesteś chrześcijaninem, dlaczego miały rozmawiać o Chrześcijaństwie z Tobą?

markulus 

Wysłany: Pon Sie 24, 2009 08:48   

werset
Jk 5:16 Bw "Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego."

nie mówi o spowiedzi ksiedzu na ucho by ten jako pośrednik między nami a Chrystusem dał odpust naszym grzechom. (tak na marginesie - znowu nikolaityzm w katolickim wydaniu)
Jezus nauczał:
Mt 6:12 Bw "i odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom;"
mamy odpuszczać tym co zgrzeszyli przeciwko nam tym bardziej gdy ten grzech nam wyznają.
  Wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy

Odpowiedz do tematu