Czy chrześciajanin moze tak mówic ?

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.

Czy powinniśmy medytować na każdym rodziałem chrześcijańskiej książki jakiegoś człowieka ?

Nie
11
61%
Tak
0
Brak głosów
To zależy
6
33%
Nie mam zdania
1
6%
 
Liczba głosów: 18
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy chrześciajanin moze tak mówic ?

Postautor: Quster » 06 lut 2011, 16:03

Czy chrześciajanin moze tak mówic ?

Czy uważacie że takie zdanie jest stosowne ? ( w zdaniu jest haczyk )
Jeżeli nie to dlaczego ? Jeżeli tak to dlaczego ?

W tej książce pastor Charles (Russell) daje bardzo głęboką i potrzebną prezentację ewangelii Jezusa Chrystusa. Czytelnicy powinni medytować nad każdym rozdziałem i zbadać się czy są w wierze.

Najpierw poczekam na ogólne wrażenie i potem zapytam konkretnie... zdradzę też haczyk, gdyż zastosowałem go dla sprawdzenia prawdziwej opinii. Może ktoś się zorientuje, ale potem podam w czym rzecz i będzie ciekawie.

Zapraszam też do ankiety


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 06 lut 2011, 16:09

Quster, nie wiem, czy chodzi o stronę merytoryczną, czy formalną (poprawność językowa )?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 06 lut 2011, 16:29

Quster pisze:W tej książce pastor Charles (Russell) daje bardzo głęboką i potrzebną prezentację ewangelii Jezusa Chrystusa. Czytelnicy powinni medytować nad każdym rozdziałem i zbadać się czy są w wierze.

czy chodzi wyraz medytacja ?
uważam ze nie powinno się medytować ponieważ medytacja jest jedną z technik mających na celu samodoskonalenie sie człowieka stąd także już niedaleko do wizualizacji
z tego nie wychodzi nic dobrego


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 06 lut 2011, 16:48

Charles Taze Russell? W takim razie nie dość, że nie medytować, to jeszcze trzymać się i wszystkich obecnych jak najdalej od jego arcydzieł.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 06 lut 2011, 17:21

Quster pisze:daje bardzo głęboką i potrzebną prezentację ewangelii Jezusa Chrystusa.


Właśnie zacytowany przez Ciebie ten fragment mnie zastanawia.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 06 lut 2011, 17:58

Medytacja (łac. meditatio) - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł

za bardzo nie kumam o co chodzi z Russell'em...


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 06 lut 2011, 18:29

Książki mogą nam pomóc zrozumieć Ewangelię ale mamy rozsądzać czy trwamy w wierze a także to co czytamy.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 06 lut 2011, 18:40

Hardi pisze:za bardzo nie kumam o co chodzi z Russell'em...


Jego sekta jest dziś dość popularna pod nazwą Świadkowie Jehowy.


Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 06 lut 2011, 18:49

ale raczej nie chodziło mi o to aby sie skupiać na słowie medytacja, uznajcie że chodzi o dogłębne przestudiowanie, w takim sensie jest to słowo, a nie w sensie wschodnim...

nie chodzi mi też o czepianie sie konkretnej denominacji

chodzi mi o to czy można tak mówić o książkach pisanych przez ludzi

ja wiem ze każdy powie ze jesłi wartościowe mysłi to warto czytać, ale czy nie uważacie że nawet do wartościowych ksiązek ten tekst jest przesadzony ?


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 06 lut 2011, 18:58

Quster pisze:ja wiem ze każdy powie ze jesłi wartościowe mysłi to warto czytać, ale czy nie uważacie że nawet do wartościowych ksiązek ten tekst jest przesadzony ?


Jest przesadzone ale jak byś nie miał np. dostępu do Biblii a mógłbyś poznawać Ewangelię tylko od kogoś z książek? Za nim ktoś przekona się do czytania Biblii najpierw często słyszy o Ewangelii lub coś przeczyta a dopiero później czyta Biblię. Ja ciężar bym przeniósł jednak na rozsądzanie swojego życia według Ewangelii a nie na samo rozmyślanie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
szekspir
Posty: 24
Rejestracja: 26 kwie 2010, 17:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: szekspir » 06 lut 2011, 19:13

Tak jak napisał Hardi, medytować czyli rozważać. Skoro czytamy czyjąś książkę, robimy to w celu poznawczym, żeby zgłębić naszą wiedzę i zbudować się duchowo. Myślę, że książki chrześcijańskie powinny nas popychać do refleksji. Tak jak ze słuchaniem wykładów/kazań, jeśli tzw jednym uchem słuchamy a drugim wylatuje i wypowiedziane przez kogoś słowa do nas nie trafiają w jakimś stopniu to nie jest dobrze. Nie twierdzę, że należy czyjąś przemowę zaraz uważać jako prawdę niezaprzeczalną, ale źródło, które przyczyniło się do myślenia i rozważania na dany temat. Rozważajmy czy ktoś się w swoich pismach myli, czy ma poparcie w Piśmie Świętym czy nie ma. Jak wszystko co zobaczymy będziemy ignorować, to nie będziemy rozwijać się duchowo a co za tym idzie nie będziemy obfitować w owocach Ducha Świętego. Badajmy czy ktoś ma rację, tak jak się bada duchy, czy pochodzą od Boga czy od Jego przeciwnika. Dlatego jestem za tym, żeby rozważać czyjeś teksty i tematy w nich ujęte (z Biblią w ręku), wszak po to chyba je czytamy, czyż nie?

Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 06 lut 2011, 20:52

Alkhilion, ja wiem kim był Russell ;)

Do każdej książki należy podchodzi w przymrożonym okiem i nie traktować ich jak prawdę absolutną.


Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 06 lut 2011, 22:55

A gdybym wam powiedział, ze tam gdzie jest słowo "Russell" w tym cytacie jest zupełnie inne nazwisko, innego pastora ? I to zdanie jest odniesione zupełnie do inne osoby, zupełnie nie związanej z russellizmem, a z protestantyzmem ?

To co wtedy byście odpowiedzieli ?

Bo w rzeczywistości znalazłem ten cytat na jednym blogu, odnośnie innego pisarza pastora, i mnie to zaskoczyło, to podobieństwo, a akurat pasowało, że było to samo imię ( zamieniłem tylko nazwisko ). Co ciekawe do tej pory nikt tym tropem nie poszedł, zaczęliście skręcać w kierunku russellizmu, krytykować go chociaż nie o tym jest temat i nie na tym trzeba się skupiać.

Zapewne teraz ktoś odkryje o kogo chodzi. Ja tego człowieka nie znam, nie znam jego pism i nie oceniam, jednakże jeżeli ktoś każe mi tak traktować jego pisma jak w tym zdaniu zacytowanym, to ja mówię jedno: jest to dla mnie podobne działanie i próba wpłynięcia na moje myślenie, jak to robią różne grupy wpływowe, takie jak Badacze o Russellu, SJ o swoich pisemkach, Banhamowcy o Branhamie, Mormoni o pismach Smitha, ADS o E.White. Dla mnie jest to ten sam sposób postępowania, ta samo metoda, tyle...


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 06 lut 2011, 23:10

Quster, zgadzam się z tobą, dlatego też napisałem, że do każdej książki należy podchodzi w przymrożonym okiem i nie traktować ich jak prawdę absolutną.

Może podać link do tego bloga :?: Jestem ciekaw o kogo chodzi 8-)


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 07 lut 2011, 00:06

Jak najbardziej możemy medytować* nad tekstami Bożych sług, szczególnie jeśli w swoich książkach wskazują na Jezusa jako Pana i Zbawiciela, jedyną drogę, wspaniałego Boga.

*medytować - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł

Natomiast czy na podstawie książki chrześcijanie mogą "zbadać się czy są w wierze."? Uważam, że książka chrześcijanina żyjącego w bliskiej relacji z Jezusem może w tym pomóc, ponieważ może np. skłonić do refleksji nad swoim życiem.

Czyli moja odpowiedź na pytanie
Czy chrześciajanin moze tak mówic ?

brzmi: jak najbardziej

W ankiecie odpowiedziałem: To zależy (od autora i od książki jaką napisał).

PS: Dziwny temat.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2011, 00:08 przez Ian, łącznie zmieniany 1 raz.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości