Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Stokrotka530 » 07 mar 2017, 18:42

Na początku chciałam Was powitać, bo jestem tutaj nowa. Mam 21 lat i teoretycznie katoliczką. Zostałam ochrzczona w tym kościele, w nim dorastałam, ale od pewnego czasu dostrzegam, że z wieloma kwestiami się nie zgadzam. Dodam także, że w mojej okolicy nie ma kościołów innych wyznań, oprócz cerkwi, nie znam żadnego protestanta osobiście, więc moje przemyślenia czerpię z Biblii, artykułów i takich forów jak to. Mam wrażenie, że jestem taka zawieszona gdzieś między dwoma wyznaniami. Może napiszę to co mnie razi w kościele katolickim (nie chcę to atakować tego kościoła, lecz pragnę podzielić się moimi odczuciami):
- kult świętych- w Polsce przybrał wręcz gigantyczne i absurdalne rozmiary. Tak bardzo pragnę, by w kościele katolickim było więcej Jezusa, a nie modlitw do zmarłych. Mogą oni być dla nas wzorem, ale różańce, litanie, całowane obrazów, figur, podróże 'świętych' obrazów po parafiach, relikwie, pieśni ku czci Maryi, przytłaczają mnie, zabierają Bogu należną tylko jemu cześć. Na mszy nie milczę, kiedy ksiądz modli się do Maryi zawsze dziewicy... Dzieci, które przystępują do komunii są zmuszane do uczestnictwa w różańcu i gdzie sprawdzana jest lista obecności. Nie chciałabym, żeby moje dzieci uczestniczyły w tym bałwochwalczym kulcie.... Przykładem może być Jan Paweł II, którego szczególnie starsze pokolenie stawia wyżej od samego Boga.
- objawienia- katolik nie ma obowiązku w nie wierzyć (teoretycznie), ale nie ma kazania bez przytaczania wypowiedzi objawiającej się Maryi lub Jezusa. Wiele z nich budzi moje zdziwienie: 'Jezus' do Faustyny:
'umiłowana perło Serca Mojego'- czy Jezus tak by powiedział? Czy takim językiem posługiwał się na kartach Ewangelii?
lub 'że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie'- czcić OBRAZ?!
- nieomylność papieża- chciażby w powyższych kwestiach lub dogmatach np. o wniebowzięciu Maryi, który wprowadzono po nacisku samych wiernych, nie mając na ten temat wypowiedzi w Biblii. Czyżby osoby spisujące Ewangelię nie wspomniały o takim 'szczególiku'?

Przeraża mnie jeszcze jedna rzecz- Katoliccy księża mówią o protestantach jako o zbłąkanych owieczkach, a protestanci o katolikach, że powinniśmy narodzić się na nowo. Jedni dla drugich są tymi po niewłaściwej stronie. Nie chcę porzucać kościoła, jednocześnie podważam jego dogmaty, więc jakby sama się z niego wykluczam. Kim ja właściwie jestem?
Czy Wy też mieliście takie dylematy?


Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Sebek » 07 mar 2017, 19:29

Powiem krótko idź za Jezusem, po prostu Pan ci wskaże drogę.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Norbi » 07 mar 2017, 19:31

Hej :)

Stokrotka530 pisze:Nie chcę porzucać kościoła, jednocześnie podważam jego dogmaty, więc jakby sama się z niego wykluczam.


Spójrz:
"(24) Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych (25) ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko."

Widzisz, Kościołem nie jest miejsce ani żadna organizacja. Kościół [eclessia] to biblijnie społeczność wywołanych, czyli osoby wierzące nowo narodzone.

Kim ja właściwie jestem?

Poszukującą, którą zaczyna prowadzić Duch Święty?


xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: xKrzysiux » 09 mar 2017, 20:17

Przejdź się do okolicznych kościołów protestanckich. Będzie łatwiej podjąć decyzję :)


„Całą zmianę mojego życia zawdzięczam jedynie Bogu.” Ch. Spurgeon, "Apologia kalwinizmu"
Awatar użytkownika
Nastka
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2016, 00:07
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Nastka » 09 mar 2017, 21:33

Cześć Stokrotko, chyba wiem, co czujesz. Postaram się jeszcze w tym tygodniu napisać do Ciebie wiadomość prywatną :)

Trzymaj się Jezusa :*


"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście. Ja dam wam wytchnienie. (...) Znajdziecie ukojenie dla waszych dusz." Mt 11, 28-29 :sailor:
Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Stokrotka530 » 10 mar 2017, 22:58

xKrzysiux pisze:Przejdź się do okolicznych kościołów protestanckich. Będzie łatwiej podjąć decyzję :)


Nie ma w mojej okolicy takich.


Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Stokrotka530 » 12 mar 2017, 17:34

Na dzisiejszej mszy dla dzieci znów zamiast o Jezusie, kazanie było tylko o Maryi. Dzisiejszym czytaniem był fragment o przemienieniu na górze Tabor. Ksiądz w ogóle nie wyjaśniał tego, co uczynił Jezus, lecz zaczął: 100 lat temu w Fatimie też pojawiła się chmurka, a na niej Piękna Pani, która prosiła o modlitwę na różańcu.
Dowiedziałam się też, że biskup poświęci figurkę Maryi, która będzie podróżowała przez wszystkie parafie....
"Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemia. Nie będziesz się im kłaniał".
Rozumiem twórczość rzeźbiarzy i malarzy, którzy tworzą sztukę przedstawiającą postacie lub sceny biblijne jako element wystroju, ale ta podróż figury ma tylko jeden cel= oddawanie czci. Już oczami wyobraźni widzę szczególnie starsze osoby, które będą klęczeć przed figurką, całować ją....


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: kontousunięte1 » 12 mar 2017, 17:38

Zrób konkurencję i lataj z tą z Madjurore :lol: :mrgreen: ;-)


Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Stokrotka530 » 12 mar 2017, 21:56

kontousunięte1 pisze:Zrób konkurencję i lataj z tą z Madjurore :lol: :mrgreen: ;-)


Myślę, że w rocznicę Medjugorie tak właśnie będzie. A pomyśleć, że kilka lat temu tam byłam.... Ale wtedy jeszcze nie rozumiałam, co czynię :)


Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Stokrotka530 » 16 mar 2017, 19:52

Nastka pisze:Cześć Stokrotko, chyba wiem, co czujesz. Postaram się jeszcze w tym tygodniu napisać do Ciebie wiadomość prywatną :)

Trzymaj się Jezusa :*


Czekam z niecierpliwością na słowa zrozumienia :)


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: christianinroman » 17 mar 2017, 12:57

Witaj Stokrotka 530. Gdy wspomniałeś, że w twojej okolicy nie ma protestanckich zborów lecz tylko cerkwie, to sobie przypomniałem to gdzie je widziałem - w Bieszczadach i na Podlasiu. Ale zbory ewangeliczne tam są. Módl się w tej sprawie, bo już nie masz wyjścia - Duch Boży Cię prowadzi.


Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Stokrotka530 » 09 kwie 2017, 17:48

Dziś niedziela palmowa. Czytana była męka Jezusa i potem kazanie..... cale o Maryji:
- Historia objawień w Fatimie
- to, że Maryja tam żądała ustanowienia nabożeństwo ku jej sercu
- warunki do zbawienia na podstawie objawień Brygidy- że trzeba chodzić w pierwszą sobotę miesiąca na mszę, odmówić wtedy różaniec, a Maryja na pewno wtedy przyjdzie do nas w czasie śmierci i da łaski potrzebne do zbawienia
- kolejne zachęcanie do przekazywania sobie figury Maryji między domami
Dziś się we mnie wewnętrznie gotowało. Miałam ochotę wyjść z kościoła.
Męka Jezusa, wjazd do Jerozolimy, schodzą na daleki daleki plan.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: kontousunięte1 » 09 kwie 2017, 17:58

Trzeba było wyjść.


Basia
Posty: 2
Rejestracja: 09 kwie 2017, 17:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: Basia » 09 kwie 2017, 18:24

Też tak czułam jak
' Stokrotka" dlatego nie chodzę do kościoła,ale przyznam że też byłam u "Baptystów "i też poczułam narzucanie z góry różnych rzeczy ,ja to bym chciała na takim spotkaniu .oczywiście poza modlitwą ,aby wszyscy brali udział w rozwazaniach ,a nie tylko pastor jeden ,albo dwóch i ich trzeba słuchać czy mają rację czy nie ,wiem że Biblia mówi prawdę ,ale różnie ta prawda jest przekazywana ,bo każdy człowiek rozumie inaczej i dlatego powinno się rozmawiac i dochodzić do jednej myśli ,a ja zauważyłam że ludzie na takich zebraniach poprostu zgadzają ię ze wszystkim


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Między katolicyzmem, a protestantyzmem.

Postautor: christianinroman » 09 kwie 2017, 19:02

Basiu, tak przeważnie jest na początku gdy człowiek szuka wspólnoty i nic mu nie pasuje, nie odpowiada. Chcielibyśmy wolności podczas spotkania ale jednak w Kościele Pana Jezusa są dary w ludziach dane z góry od Głowy Jezusa i trudno sobie wyobrazić żeby apostoł Paweł mający Ducha Bożego się pomylił. Najlepiej jest się pytać Pana Jezusa o poprowadzenie w tej sprawie. Powiem szczerze, że zborów ze zdrową nauką jest coraz mniej dlatego trudniej jest ,, trafić" na ten odpowiedni, Ale Pan się nie myli.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości